Brno

Užijte si Brno jako my

Brno

Město neočekávané gastronomie a nočního života v Mekce architektury. Tak se o něm nejen píše, takové vskutku je. Druhé co do velikosti, jednoznačně ale unikátní a s pověstným sžíravým humorem, často namířeným proti sobě samotnému.
 
Brno
Vila Tugendhat na jaře © Aleš Motejl
Brno
Vila Tugendhat © UPVISION
Brno
Vila Tugendhat - swing © město Brno
Brno
Vila Tugendhat - swing © město Brno
Na co je Brno opravdu pyšné, je moderní architektura. Funkcionalistická vila Tugendhat, místo s neuvěřitelným charismatem a silným příběhem, je jedinou památkou moderní architektury v České republice zapsanou na seznamu UNESCO. I díky tomu je zájem o prohlídku obrovský a rezervace je předem nutná. Vila Tugendhat ale není zdaleka jediná, město přímo vybízí k procházce po dalších brněnských vilách a kavárnách z počátku 20. století nebo k prohlídce přirozeně tepajícího centra.
 
Brno
Jakubské náměstí © město Brno
Brno
Jakubské náměstí © město Brno
Brno
Jakubské náměstí © město Brno
Jestli má Brno svoje srdce, tak je to okolí kostela sv. Jakuba. JakubákJakubské náměstí má pověst centra společenského života s kosmopolitní a pulzující atmosférou, o kterou se stará řada hospod, restaurací, kaváren a barů. Tohle místo přitahuje místní i cizince, studenty i pracující. V teplejších jarních a letních měsících bývá náměstí obsypáno stovkami postávajících a na obrubnících posedávajících hostů přilehlých podniků.
Brno
Street food market v centru Brna © město Brno
Brno
Zelný trh © město Brno
Brno
Zelný trh na podzim © město Brno
Brno
Podzimní atmosféra Zelného trhu © město Brno
Brno
Noční život v Brně © Studio Petrohrad
Brno
Noční život v Brně © Studio Petrohrad
Brno
Noční život v Brně © Studio Petrohrad
Mimochodem, Brno je srdcem Moravy, jejíž obyvatelé se vyznačují abnormálně vysokou mírou pohostinnosti.  Proměnilo se v gastronomický ráj, a to i pro vegetáriny a vegany! Máme tu kavárny s historií, úžasné restaurace a bistra, pohodové pivnice a vinárny a taky bary s nápadem. K orientaci mezi těmito podniky pomáhá nezávislý projekt Gourmet Brno, který brněnskou gurmánskou scénu každoročně mapuje. A pokud si chcete uvařit sami z čerstvých surovin, rozhodně nevynechejte návštěvu ZelňákuZelný trh.
Brno
Katedrála sv. Petra a Pavla a hra Špilberk © Shutterstock
Brno
Hrad Špilberk © město Brno
Brno
Petrov © město Brno
Brno
Petrov © město Brno
Brno
Noční Petrov © Marie Schmerková
Brno
Noční Petrov © Pavel Gabzdyl
V centru města i mimo něj je k vidění mnoho památek. Špilashrad Špilberk nebo gotická katedrála sv. Petra a Pavla po staletí vyráží návštěvníkům dech. Moderní památky jako je časostroj na náměstí Svobody či jezdecká socha markraběte Jošta se zase staly hitem internetu. Jsou sice kontroverzní a možná trochu úsměvné, ale k Brnu už rozhodně patří. Šalinatramvaj vás proveze téměř všemi kouty města a když už budete toužit po odpočinku, sedněte si na dobrou kávu a nechte město přijít k vám.
Brno
Pálava © Jan Miklín
Brno
Pálava © Jan Miklín
Brno
Vinice Pálava © Jan Miklín
Brno
Vinice Pálava © David Marvan
Brno
Víno na Pálavě © Petr Slavík
Když už budete na jihu Moravy, byl by hřích se neprojet na kole po kouzelné oblasti Pálavy s bílými skálami, lesy a stepmi. Z jejích hradů a vrchů budete mít rozhled na vinařskou oblast světového významu. A až budete mít po výletě, přijeďte k nám do sklípku na koštdegustaci vína, trochu si s námi béknoutzazpívat si  a hodit škrpálemzatancovat si za doprovodu cimbálovky.
Brno
Brněnský závodní okruh © Shutterstock
Brno
Brněnský závodní okruh © Shutterstock
Brno
Brněnský závodní okruh © Shutterstock
Brno
Moravský kras © Libor Sváček
Brno
Punkevní jeskyně Moravský kras © Shutterstock
Abychom mohli provětrat svůj vágenauto nebo burglumotorku a zažít trochu divočiny, hned za Brnem jsme si postavili závodní Masarykův okruh. Tak co, troufnete si ho vyzkoušet? Jestli ne, zajeďte se podívat na další místo, ze kterého se vám zatočí glocnahlava – do Moravského krasu s Punkevními jeskyněmi, kterými se dostanete na dno naší nejznámější propasti Macochy, a navíc si užijete dobrodružnou projížďku na lodičkách na podzemní říčce Punkvě. Další tipy na výlety po okolí najdete například tady nebo tady.
Podívejte se, jak je u nás krásně. Seriál Česko – země příběhů vám ve třinácti dílech ukáže zajímavosti z celé České republiky.
Už plánujete, kam se vydáte na výlet?
Nechte se inspirovat.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Spinner