Hradec Králové

Užijte si Hradec Králové jako my

Hradec Králové

Nikde jinde v České republice nepotkáte na ulici tolik lidí na kole jako u nás v Hradci (nebo v Mechově, ale tak nám můžou říkat jen Perníkáři z Pardubic). Ve skvěle urbanisticky navrženém městě na soutoku Labe a Orlice přináší každé šlápnutí do pedálů nový park, architektonický skvost nebo prostě jen radost ze života. A navíc to odsud máme blízko do Orlických hor nebo krkonošských Janských Lázní. Vyrazte objevovat krásy Hradecka.
Hradec Králové
Janské lázně © Petr Toman
Vznik našeho malebného lázeňského městečka umožnily termální prameny vyvěrající na úpatí Černé hory, která je jedním z vrcholů Krkonoš. Do lázní se běžně jezdí relaxovat, nicméně Janské Lázně nabízejí tolik možností vyžití, že si u nás přijdou na své senioři, rodiče s dětmi, ale i rozjetí teenageři nebo nabušení sportovci. Všichni zde ale mají respekt z Krakonošedříve také Rýbrcoula, bájného ducha hor, který tady má svou sochu.
Hradec Králové
Janské Lázně © UPVISION
Bohatě zdobená secesní kolonáda v Janských Lázních je středobodem místního dění. V období, kdy je vše pokryto sněhem, se kulturní a společenské aktivity odehrávají uvnitř honosného sálu. V letním období ale program přesouváme pod širé nebe před kolonádu. Ale přes všechnu zábavu nesmíme zapomenout na procedury. Naše termální koupele nebo hořký léčivý pramen Prameník vás dokonale připraví na výlet na Sněžku.
Hradec Králové
Černá hora © Jan Horský
Hradec Králové
Pec pod Sněžkou © Zdzislaw Lesniak
Přímo z Janských Lázní vede lanovka na Černou horu, což je fajn místo na kafíčko nebo oukropčesnečka, ale hlavně ideální začátek výletů po Krkonoších. V létě se tu procházíme po dřevěných chodnících a odměnou nám je výhled na prastaré rašeliniště, o kousek dál dokonce na Sněžku. Pak se nejčastěji vydáváme směrem do PecePec pod Sněžkou, oblíbeného horského střediska s okouzlující atmosférou za všech ročních období.
 
Hradec Králové
Stezka korunami stromů © Petr Mareš
Hradec Králové
Stezka korunami stromů © Petr Mareš
Hradec Králové
Stezka korunami stromů © Martin Veselý
Už několik let si Češi libují v módě dřevěných promenád v oblacích. A vzhledem k tomu, že je v okolí Janských Lázní opravdu na co koukat, jsme si tu taky jednu postavili. Stezka korunami stromů nás vede mezi velikány starými i více než 150 let až na rozhlednu, odkud zasněně vyhlížíme pozemky pro vlastní chalupu. Však on nás 80 m dlouhý tobogan rychle vrátí z pěkných vyhlídek zpátky na zem.
Každý Čech ví, že naše nejvyšší hora měří 1603 metrů a že se jmenuje Sněžka. Málokterý se ale může pochlubit tím, že na ni vyšlapal po svých, když se na ni dá vyjet lanovkou z Pece pod Sněžkou a pak to vzít pěšky dolů opačným směrem. Kdybyste odsud někomu chtěli poslat originální psaní, tak můžete, a to z nejvýše položené pošty u nás – Poštovny.
Hradec Králové
Malá Úpa © Shutterstock
Hradec Králové
Malá Úpa © Shutterstock
Celé Krkonoše jsou posety typickými chalupami a boudami, kde se o vás vždy dobře postaráme, ať už dorazíte po svých, přijedete na kole, nebo přisvištíte na běžkách. Podívejte se třeba do příhraniční vesničky Malá Úpa, kde se prý kdysi někteří živili pašeráctvím. Pro jistotu zde máme roztomilý dřevěný barokní kostelík, kde se vždycky dá zpytovat svědomí. Sám Krakonoš si do Malé Úpy rád zajde na Trautenberkamístní pivo a postava z večerníčku a na kyselokrkonošská polévka.
Podívejte se, jak je u nás krásně. Seriál Česko – země příběhů vám ve třinácti dílech ukáže zajímavosti z celé České republiky.
Už plánujete, kam se vydáte na výlet?
Nechte se inspirovat.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Spinner