Užijte si Kutnou Horu jako my

Kutná Hora

V Kutné Hoře žijeme obklopeni vzácnými klenoty středověké architektury. Jestli jste zatím nenašli svůj kousek nebe na zemi, u nás máte další šanci.
Kutná Hora
Chrám svaté Barbory © Shutterstock
Historické jádro Kutné Hory s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci nám v roce 1995 zapsali na Seznam světového dědictví UNESCO. Město, které dříve prosperovalo díky těžbě stříbra, tak nyní vítá návštěvníky z Čech i celého světa.
Kutná Hora
Katedrála nanebevzetí panny Marie v Sedlci © Ladislav Renner
Kutná Hora
Katedrála nanebevzetí panny Marie v Sedlci - interiér © Shutterstock
Kutná Hora
Katedrála nanebevzetí panny Marie v Sedlci - interiér © Shutterstock
V Sedlci, nejstarší části Kutné Hory, obdivujeme významnou gotickou katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, která se začala stavět ve 13. století – v souvislosti s těžbou stříbra na území cisterciáckého kláštera. Na její podobě se mimo jiné podepsal unikátní barokně-gotickou přestavbou i námi milovaný architekt J. B. Santini-Aichel, jehož genialita se zhmotnila v sakrálních stavbách po celé zemi. Katedrála také ukrývá Sedleckou monstrancischránku na vystavování a uctívání hostie zřejmě z dílny Petra Parléře – nejstarší dochovanou gotickou monstranci na světě.
Kutná Hora
Sedlec Kostnice interiér © Shutterstock
Kutná Hora
Sedlec Kostnice © Shutterstock
Kutná Hora
Sedlec Kostnice © Shutterstock
Kutná Hora
Sedlec Kostnice © Shutterstock
Jen těžko byste v Čechách hledali strašidelnější místo, než je hřbitovní kostel Všech svatých v Kutné Hoře-Sedlci, který byl rovněž přestavěn podle návrhu J. B. Santiniho-Aichela. Jeho fascinující a světově unikátní výzdoba, včetně lustru sestaveného z kostí lidských těl a podzemní kostnice s ostatky 40 tisíc mrtvých z husitských válek a morových epidemií, překonává ty nejšílenější představy. Kristova noho!
Kutná Hora
Chrám svaté Barbory © Libor Sváček
Kutná Hora
Chrám svaté Barbory © Shutterstock
Svatá Barbora je patronkou horníků, a proto jí byl zasvěcen nejkrásnější kostel v Kutné Hoře. Jeho pozdně gotická architektura s renesančními i barokními prvky je tak působivá, že po její návštěvě okamžitě vyhledáváme posezení v kavárně nebo restauraci, abychom ten hluboký zážitek vydýchali.
Kutná Hora
Galerie Středočeského kraje © Michal Vitásek
Moc příjemná kavárna se nachází v monumentální barokní budově bývalé Jezuitské koleje, jen kousek od Chrámu svaté Barbory směrem do historického centra. Ale to hlavní, za čím sem chodíme, je výtvarné umění 20. a 21. století. Sídlí zde totiž druhá největší galerie v České republice: GASK – Galerie Středočeského kraje.
Kutná Hora
České muzeum stříbra © Shutterstock
V Českém muzeu stříbra máme příležitost zkoumat dějiny hodně do hloubky. Kromě bohatých expozic si zde můžeme prohlížet stěny 250 m dlouhé štolyražené chodby středověkého stříbrného dolu 40 m pod povrchem země – se svítilnou, helmou a oblečeni do perkytlehornické haleny s kápí.
Kutná Hora
Vlašský dvůr © Libor Sváček
Kutná Hora
Vlašský dvůr © Shutterstock
Kutná Hora
Vlašský dvůr © Shutterstock
Nemusíme si nic zastírat, duchovní hodnoty v Kutné Hoře nehrály vždy hlavní roli. Důkazem budiž to, že zde byl ve středověku vybudován opevněný královský palác s královskou mincovnou, kde se razily stříbrné mince – pražské groše. Tak snad se u pokladny neurazí, když budeme chtít vstupné do expozice zaplatit kartou. Náš tip je tedy jasný: Zajděte si v Kutné Hoře na Vlašák.
Kutná Hora
Zámek Žleby © UPVISION
Kutná Hora
Zámek Žleby © Shutterstock
Kutná Hora
Zámek Žleby © Shutterstock
V romantické a pohostinné Kutné Hoře rozhodně stojí za to zůstat přes noc a druhý den si udělat výlet po okolí. My třeba jezdíme na filmový zámek Žleby, kde se jako mávnutím proutku ocitneme v pohádce. Procházíme přepychovými komnatami, objevujeme taje anglického parku nebo tiše závidíme místním bílým jelenům jejich ušlechtilou krásu.
Podívejte se, jak je u nás krásně. Seriál Česko – země příběhů vám ve třinácti dílech ukáže zajímavosti z celé České republiky.
Už plánujete, kam se vydáte na výlet?
Nechte se inspirovat.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Spinner