Litoměřice

Užijte si Litoměřice jako my

Litoměřice

Málokdo dokáže odolat kouzlu královského města na soutoku Labe a Ohře, kterému se díky teplému klimatu a úrodné půdě říká zahrada Čech. Kromě úrodné půdy a viničních svahů tu náležitě zvelebujeme také cenné historické památky. Hrdě tak můžeme označit Litoměřice za jedno z nejmalebnějších měst v celém kraji. Ale za návštěvu stojí celoročně i lázeňské Teplice.
Litoměřice
Teplice © Shutterstock
Litoměřice
Teplice © Ladislav Renner
Litoměřice
Teplice © Ladislav Renner
Litoměřice
Teplice © Shutterstock
Litoměřice
Teplice © Shutterstock
I toto významné lázeňské město má svou honosnou přezdívku – Malá Paříž. Jeho šarm podtrhují rozlehlé parky, architektonické skvosty a bohaté kulturní akce. Jen místo Seiny tu tečou minerální prameny. Na tradiční Zahájení lázeňské sezóny – Lázeňskou – se k nám sjíždí kamarádi a příbuzní ze širokého okolí a uvolněná atmosféra této největší společenské události tu zůstává ještě dlouho po jejím skončení.
Litoměřice
Kamenné lázně v Teplicích © Shutterstock
Zdejší termální lázně jsou nejstaršími ve střední Evropě. Ostatně od teplých pramenů je odvozen i název města. Našim zkušenostem s léčením pohybového ústrojí, alergií a astmatu můžete věřit, lázeňství se tu věnujeme již déle než 850 let. A vědí to i v zahraničí, protože třeba v novobarokních Kamenných lázních se během procedur ozývá spokojené vrnění v mnoha jazycích. Nejinak tomu je také v nově otevřeném termálním centru Thermalium.
Litoměřice
Teplice © Ladislav Renner
Litoměřice
Kolonáda v Teplicích © Shutterstock
K pobytu v lázních patří také zdravotní procházky a chytání lelků. A na to jsme tu dokonale připraveni. Kdo upřednostňuje zelené oázy, volí Zámeckou zahradu, Havlíčkovy sady, Šanovský park nebo park Letná (neplést s Prahou) s krásným výhledem na město. Milovníci architektury zase sledují z předzahrádek restaurací přehlídku historických slohů na Zámeckém náměstí.
Litoměřice
Porcelán tzv. cibulák © Shutterstock
Litoměřice
Porcelán tzv. cibulák © Shutterstock
Každá česká hospodyňka zná tradiční cibulák – nádobí z bílého porcelánu s modrým rostlinným dekorem. Vyrábí se kousek od Teplic v městečku Dubí. Návštěvu místní porcelánky vám musíme doporučit, protože vám tam mimo jiné prozradíme, že s cibulí zas tak moc společného nemá. Aha. A vy pak tímto paradoxem budete ohromovat všechny majitele slavného modro-bílého servisu.
Litoměřice
České středohoří © Ladislav Renner
Litoměřice
České středohoří © Jan Watzek
Litoměřice
České středohoří © Daniel Řeřicha
Litoměřice
České středohoří © Daniel Řeřicha
Litoměřice
České středohoří © Libor Sváček
Litoměřice
Milešovka © Vojtěch Kos
I z naší země kdysi vyrostly sopky, nejvíce na severozápadě Čech. Díky jejich krajinotvorné schopnosti na nich teď můžeme vypouštět páru my, a to nejlépe na kole. České středohoří je protkané cyklostezkami s vrchařskými prémiemi v podobě parádních výhledů. Nejcennější trofejí je ale Milešovka, největrnější hora České republiky, jejíž dosažení je vždy doprovázeno erupcí radosti.
Litoměřice
Labská cyklotrasa © Petr Polák
Ne každý cyklista je vrchařským fanatikem (i když profi dresy nosíme všichni). Většina z nás si to radši dává na pohodu a občas to proloží guláškem, pivečkem nebo koupačkou. Máte to podobně? Tak zkuste cyklostezku, která vede podél celého toku Labe až k Severnímu moři. Její část v Českém středohoří s nádhernými pískovcovými skalami a množstvím vyhlídek (třeba z hradu Střekov) je podle nás vůbec nejhezčí. Náš tip: My po ní radši jezdíme sice proti proudu, zato po větru.
Litoměřice
Říp © UPVISION
Litoměřice
Říp © Jiří Jiroušek
Litoměřice
Rotunda sv. Vojtěcha na Řípu © Libor Sváček
Pro Čechy je Říp mytická hora spojená s pověstí o vzniku naší země – aspoň jednou za život by se toto posvátné místo mělo navštívit. Je to sice trochu krpál, ale náš bájný praotec Čech to taky zvládl, a to ještě neměl vyšlapanou cestičku. Na druhou stranu se ani nedivíme, že už se mu pak nechtělo dál. Založit vlastní zemi už sice nestihnete, ale poohlédnout se v místním občerstvení po mléku a strdímedu by možná stálo za to.
 
Podívejte se, jak je u nás krásně. Seriál Česko – země příběhů vám ve třinácti dílech ukáže zajímavosti z celé České republiky.
Už plánujete, kam se vydáte na výlet?
Nechte se inspirovat.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Spinner