Olomouc

Užijte si Olomouc jako my

Olomouc

Naše město kdysi bývalo metropolí Moravy, díky čemuž nám zde vyrostlo mnoho úchvatných staveb. Duchovní význam i půvab Holomócenářečně (hanácky) Olomouc sice přetrvává dodnes, ale leckdo si to tu spojí spíše s legendárními tvarůžkyneboli syrečky, jejichž charakteristický odér rozděluje národ na dvě nesmiřitelné poloviny.
Olomouc
Kostel svatého Michala Olomouc © Libor Sváček
Olomouc
Arcibiskupský palác Olomouc - interiér © Jan Andreáš
Olomouc
Kostel sv. Michala © Libor Sváček
Olomouc
Kostel svatého Michala Olomouc © Libor Sváček
Olomouc
Kostel svatého Michala Olomouc - interiér © Libor Sváček
Arcibiskupybiskupy stojící v čele římskokatolických církevních provincií v naší zemi najdete jen dva, jeden sídlí v Praze a druhý právě u nás v Olomouci – v bohatě zdobeném arcibiskupském paláci z počátku 16. století, který vám doporučujeme navštívit. Klíčové historické roli církve odpovídá i velká koncentrace sakrálníchnáboženských památek v centru města, které z něj udělaly druhou nejvýznamnější památkovou rezervaci v České republice.
Olomouc
Katedrála sv. Václava © Jan Andreáš
Olomouc
Katedrála sv. Václava © Libor Sváček
Olomouc
Katedrála sv. Václava © Libor Sváček
Olomouc
Katedrála sv. Václava © Libor Sváček
Olomouc
Arcidiecézní muzeum - křížová chodba © Libor Sváček
Ať už jsme věřící, nebo nevěřící, smekáme před velikostí umělecké sbírky Arcidiecézního muzea, které je součástí Muzea umění v Olomouci. S pokorou hledíme také na gotický dómkatedrálu sv. Václava s nejvyšší kostelní věží na Moravě měřící přes sto metrů. Při pohledu z jejího ochozu na nás jde závrať, z níž nás probere až mocný zvuk 
druhého největšího zvonu  v České republice. Víte, kolik cvalík Václav váží? Skoro osm tun!
Olomouc
Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci © Libor Sváček
Olomouc
Olomoucký orloj © Jan Andreáš
Olomouc
Neptunova kašna © Libor Sváček
Olomouc
Arionova kašna © Jan Andreáš
Olomouc
Jupiterova kašna © Libor Sváček
I my máme svou památku na seznamu UNESCO – nepřehlédnutelný barokní sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí, v jehož spodní části je i malá kaple. Na dohled od této památky se nachází orloj ve stylu socialistického realismu, jehož zvonkohra měla původně hrát komunistickou hymnu Internacionálu (nakonec hraje lidovky). Ještě že v Olomouci máme tolik kašen (víc než 25!), protože jen z té představy se nám potí čelo.
Olomouc
Olomoucké tvarůžky © Shutterstock
Jedni je milují, druzí je nemohou ani cítit. Řeč je o proslulých olomouckých tvarůžcích neboli syrečcích, jimž vděčíme za svou stopu na gastronomické mapě světa. Vyrábí se v nedalekých Lošticích, kde se nachází i originální cukrárna, která nabízí vynikající sladké zákusky právě z tohoto sýra s výrazným „charakterem“. Kdo kouzlu syrečků propadne, neodolá ani vábení Muzea olomouckých tvarůžků.
Olomouc
Svatý Kopeček, Olomouc © Libor Sváček
Olomouc
Svatý Kopeček, Olomouc © Libor Sváček
Nedaleko Olomouce vyrostl Svatý Kopeček, naše oblíbené poutní místo, které do krajiny vyzařuje svou barokní krásu. Na jeho vrcholu stojí bazilika Navštívení Panny Marie ze 17. století, kterou v roce 1995 poctil návštěvou sám papež Jan Pavel II. Kousek odsud je i rozhledna a zoologická zahrada, která je rájem pro naše ratolesti.
Olomouc
Termální lázně Velké Losiny © Ladislav Renner
V podhůří moravských Jeseníků si už déle než 450 let užíváme léčivé koupele v termálních sirných pramenech. Vytouženou odměnu tu do sebe vstřebávají naše svaly, klouby, kůže a především nervy. Kromě toho, že si tu parádně odpočineme, v lesoparcích můžeme načerpat dlouhověkost ze stoletých stromů jejich láskyplným objetím.
Olomouc
Renesanční zámek Velké Losiny © Libor Sváček
Renesanční zámek ve Velkých Losinách nás okouzluje trojpodlažními arkádami a výjimečnou kolekcí gobelínůtkaných nástěnných koberců, ale zároveň trochu děsí svým spojením s čarodějnickými procesy z konce 17. století. Nicméně věříme, že vzácné stromy a dřeviny v zámeckém parku už byly svědky pouze romantických chvil. Ty teď příležitostně narušují jen divoké kachny, které si z klidné hladiny jezírka udělaly letiště.
Olomouc
Ruční papírna Velké Losiny © Shutterstock
Olomouc
Ruční papírna Velké Losiny © Shutterstock
Až se vám někdo bude chlubit vysokoškolským diplomem na ručně vyrobeném papíru z bavlny a lnu, tak ten zaručeně pochází z místní papírny, která byla založena v 16. století a patří mezi nejstarší svého druhu v Evropě. A jestli stojíte o opravdu povznášející zážitek, doporučujeme vám výlet lanovkou na přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně s neuvěřitelnými výhledy do okolí. Další tipy na výlety v okolí Olomouce, najdete tady.
 
Podívejte se, jak je u nás krásně. Seriál Česko – země příběhů vám ve třinácti dílech ukáže zajímavosti z celé České republiky.
Už plánujete, kam se vydáte na výlet?
Nechte se inspirovat.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Spinner