Užijte si Ostravu jako my

Ostrava

Když tu naši předkové robilipracovali v dolech a hutích, nemohli tušit, že jejich monumentální dílo přetvoří další generace na unikátní kulisy pro kulturní akce světového formátu. Vdechnout Ostravě nový život nám dalo zabrat, ale výsledek stojí za to. Přijeďte se přesvědčit!
Ostrava
Hlubina © Moravian-Silesian Tourism
Ostrava
Ostrava Vítkovice © Moravian-Silesian tourism
Ostrava
Dolní Vítkovice © Moravian-Silesian Tourism
Ostrava
Dolní Vítkovice © Moravian-Silesian Tourism
Ostrava
Bolt Tower © Moravian-Silesian Tourism
I když se tu zrovna nekoná jeden z hudebních festivalů, tento areál bývalých železáren stojí za návštěvu. My sem po šichtěsměně jezdíme výtahem na flat white a dortíky na nástavbu vysoké pece Bolt Toweršroubová nebo Boltova věž podle sprintera Usaina Bolta s výhledem na celé město (a pořizujeme si přesně takové fotky, díky kterým máme tolik followerů). Kdo chce, zajde si na koncert nebo přednášku do bývalého plynojemu, a kdo by ještě neměl dost, v expozicích Světa techniky může strávit klidně celý víkend.
Ostrava
Landek Park © Moravian-Silesian Tourism
Ostrava
Landek Park © Moravian-Silesian Tourism
Tohle je rozhodně zážitek na celý život a zároveň hluboká sonda do duše Ostravakaobyvatele Ostravy. Na příjemné procházce po vrchu Landek si pro vás připravíme naučnou stezkou s pohledem na řez vrstvami uhlí z doby před 250 miliony let. A pak vám nasadíme blembakhelmu, necháme vkročit do těžní klece a spustíme do nejstaršího dolu ve městě. Říkáme tomu fárání, a když si navzájem popřejete Zdař Bůhhavířský pozdrav, nemusíte se ničeho bát.
Ostrava
Stodolní ulice v Ostravě © Moravian-Silesian Tourism
Ostrava
Stodolní ulice v Ostravě © Shutterstock
Abychom se z náročné a nebezpečné robotypráce dočista nezbláznili, naučili jsme se bavit po svém. A naše výdrž je legendární. Třeba Stodolní ulice si vybudovala pověst významné středoevropské rezervace party zvířat, ale teď už to žije i v dalších koutech města. Nebojte se nás zeptat přímo na místě. Stačí mluvit kratcebez okolků a dlouhých samohlásek a my vám rádi prozradíme tipy na fajnedobré podniky.
Ostrava
Colours of Ostrava © Moravian-Silesian Tourism
Ostrava
Colours of Ostrava © Matyáš Theuer
Ostrava
Colours of Ostrava © Matyáš Theuer
Ostrava
Colours of Ostrava © Matyáš Theuer
Umělci vystupující na Colours of Ostrava a Beats for Love nadšeně sdílejí na sociálních sítích fotky s davy fanoušků v areálu Dolních Vítkovic. I my si tady každé léto spokojeně podupáváme do rytmu hudby mnoha žánrů. Zdejší atmosféra, obzvlášť v noci se světelnými show a videoprojekcemi, je prostě nedostižná.
Ostrava
Nábřeží řeky Ostravice © Moravian-Silesian Tourism
Ostrava
Výhled z radniční věže © Moravian-Silesian Tourism
Ostrava
Katedrála Božského spasitele © Moravian-Silesian Tourism
Ostrava
Masarykovo náměstí v Ostravě © Moravian-Silesian Tourism
Možná to vypadá, že v Ostravě žijí jen bývalí haviřihorníci, hutníci a festivaloví fanoušci. To už ale neplatí, město má i své historické centrum a v něm spoustu kaváren, restaurací a dalších příjemných míst, která zde budujeme společně se svými přáteli. Vrcholovým zážitkem je výhled z radniční věže, odkud můžeme za pěkného počasí sledovat nové trendy až v Polsku nebo na Slovensku. Anebo posmutněle hledět na stadion Bazaly, kde donedávna hrál náš milovaný BanikFC Baník Ostrava.
Ostrava
Halda Ema © Moravian-Silesian Tourism
Ostrava
Halda Ema © Moravian-Silesian Tourism
Ostrava
Halda Ema © Moravian-Silesian Tourism
Celkem bizarním přírodním úkazem je památkově chráněná halda Ema. Je to 315 m vysoký uměle vytvořený kopec z navezené hlušinyvytěžené nezužitkovatelné horniny, ze kterého se pořád kouří a jehož vnitřní teplota šplhá až k 1000 °C. Sem se chodíme v zimě trochu ohřát a po celý rok tu obdivujeme teplomilnou flóru, stepní faunu a ostravská panoramata. Selfíčkáři, do zbraně!
Ostrava
Lysá hora © Moravian-Silesian Tourism
Ostrava
Radhošť © Moravian-Silesian Tourism
Ostrava
Kaple a sousoší svatého Cyrila a Metoděje © Moravian-Silesian Tourism
Ostrava
Radegast © Moravian-Silesian Tourism
Když nás popadne touha po svobodě, vezmeme pár kámošů, batoh a stan a vyrazíme vlakem na čundr. Mimo civilizaci, někam do hor, kde místo signálu wifi poletuje čerstvý vzduch. I vy si můžete udělat výlet do Beskyd, třeba za Radegastemslovanským bohem slunce, hojnosti a pohostinnosti na mytickou horu Radhošť nebo na Pustevny, kde vás okouzlí dřevěné stavby ve slohu lidové secese. Stačí klidně na den, z Ostravy je to hodina cesty.
Ostrava
Spa a wellness Karlova Studánka © Petr Polák
Ostrava
Karlova Studánka © Moravian-Silesian Tourism
Dokonalým opakem industriální Ostravy jsou starobylé lázně Karlova Studánka, kam si jezdíme napravit tělo a uzdravit plíce díky nejčistšímu vzduchu v celé střední Evropě. Leží přímo na úpatí Pradědu, nejvyšší hory Jeseníků, a kromě léčebných účinků mají i blahodárný vliv na ducha – při pohledu na roubené lázeňské budovy v empírovém slohu zaplesá srdce každého estéta.
Ostrava
Štramberk © Moravian-Silesian Tourism
Ostrava
Štramberk © Moravian-Silesian Tourism
Ostrava
Štramberk © Moravian-Silesian Tourism
Ostrava
Technické muzeum Tatra v Kopřivnici © Moravian-Silesian Tourism
Do pohádkového horského městečka Štramberk jezdíme na místní perníkovou specialitu – štramberské uši. Trochu jiná vůně – oleje a benzínu – nás vábí do muzea slavné automobilky Tatra v nedaleké Kopřivnici. A kdo by si rád připomněl, jak se kdysi žilo bez splachovacího záchodu a s kohoutím budíčkem ve čtyři ráno kvůli podojení krávy, nenechá si ujít skanzenmuzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Další tipy na výlety najdete například zde.
Podívejte se, jak je u nás krásně. Seriál Česko – země příběhů vám ve třinácti dílech ukáže zajímavosti z celé České republiky.
Už plánujete, kam se vydáte na výlet?
Nechte se inspirovat.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Spinner