Pardubice

Užijte si Pardubice jako my

Pardubice

Kdo miluje voňavý perník, sleduje Velkou Pardubickounejslavnější český dostihový závod, Zlatou přilbunejstarší závod plochodrážních motorek na světě nebo uctívá DominátoraDominik Hašek, místní rodák a světová hokejová legenda, nedá dopustit na Pardubice. Na východě Čech je ale spousta dalších malebných měst s pohodovou atmosférou, jejichž návštěva má podobný efekt jako půl roku každodenní jógy. Dejte na nás a zkuste třeba Litomyšl.
Pardubice
Litomyšl © UPVISION
Pardubice
Litomyšl - letecky © Libor Sváček
Krásná architektura a kulturní duch tohoto města, jehož renesanční zámek figuruje i na seznamu UNESCO, nám zde byly odjakživa inspirací pro tvorbu skvělé hudby, výtvarného umění či literárních děl. Dobře totiž víme, že ty nejlepší nápady se musí nechat uzrát. A pro takové zrání se v Litomyšli snažíme vytvářet ty nejlepší podmínky.
Pardubice
Zámek Litomyšl © Libor Sváček
Vznešenost bělostných fasád s psaníčkovými a figurálními sgrafityumělecká technika škrábané omítky a velkolepost zámeckých prostor burcují naše spící znalosti dějin umění ke znovuzrození. Když stále nic nenaskakuje, doženeme to na jedné z tematických prohlídek, kde se dozvíme třeba o reprezentačních sálech, unikátním zámeckém divadélku, kapli nebo tajné podzemní chodbě.
Pardubice
Zámecké návrší © Shutterstock
Pardubice
Kostel nalezení svatého kříže © Shuterstock
Pardubice
Kostel nalezení svatého kříže Litomyšl © Adéla Havelková
Pardubice
Kostel nalezení svatého kříže Litomyšl © Adéla Havelková
Pardubice
Kostel nalezení svatého kříže Litomyšl © Adéla Havelková
V rozsáhlém zámeckém areálu trávíme klidně hodiny. Při procházce parkem ve francouzském a anglickém stylu, návštěvě konírny, jízdárny, kočárovny nebo barokního chrámu Nalezení sv. Kříže nám ale pořádně vyhládne. A na to tu jsou v zámeckém pivovaru z roku 1630 dobře připraveni. Mimochodem, v jeho přízemí se narodil sládkovi Františku Smetanovi a jeho ženě Barboře skladatel Bedřich Smetana.
Pardubice
Bedřich Smetana © Shutterstock
Pardubice
Pomník Bedřicha Smetany © CzechTourism
Pardubice
Smetanův dům © CzechTourism
Pardubice
Smetanův dům divadlo © CzechTourism
Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast patří mezi to nejsvětovější, co z nás kdy vzešlo (taky třeba kostka cukru, slovo robot nebo kontaktní čočky) – přitom stačilo jen hezky česky zahrát Kočka leze dírou v moll. Ale nechme spekulací, na počest místního rodáka jsme tu pojmenovali snad úplně všechno – třeba divadlo, hlavní náměstí nebo festival klasické hudby Smetanova Litomyšl. A kávu tady pijeme zásadně se smetanou.
Pardubice
Klášterní zahrady © Shutterstock
Pardubice
Klášterní zahrady © Shutterstock
Pardubice
Socha Olbrama Zoubka © Shutterstock
Stačí popojít kousek od zámku a objevíme ráj na zemi – moderně upravené Klášterní zahrady s výhledem na historické centrum. Dříve se tu pěstovala zelenina a ovoce a bylo tu doslova hrobové ticho. Ale dnes se tu jen tak uvelebíme na trávě a zaposloucháme se do klasické hudby, kterou doprovází bezstarostné hlasy dětí cachtajících se v ozvučené fontáně se sochami od Olbrama Zoubka. Tohle je prostě pohoda.
Josef Váchal a Portmoneum
Výraznou českou osobností spojenou s Litomyšlí je i Josef Váchal – malíř a spisovatel, jehož komplikovaný a pestrý mystický svět se odráží na stěnách a nábytku muzea Portmoneum (ale i ve tvářích citlivějších návštěvníků). Sgrafita inspirovaná jeho Krvavým románem zdobí od roku 1998 stěny domů v ulici Josefa Váchala v centru Litomyšle.
 
Pardubice
Žďárské vrchy © Jaroslav Horák
Pardubice
Králický sněžník © Horský resort Dolní Morava
Pardubice
Stezka v oblacích Dolní Morava © Horský resort Dolní Morava
Pardubice
Stezka v oblacích © Horský resort Dolní Morava
Pardubice
Stezka v oblacích © Horský resort Dolní Morava
Když nám zbyde den dva navíc a lenošení nebo poslech Smetanových oper nás nepřišpendlí k posteli, rozhodně stojí za to vyrazit za hranice města. Mezi naše srdcovky patří panenská příroda Žďárských vrchů, pískovcové skalní město Toulovcovy maštale a v oblasti Králického Sněžníku pak úchvatná Stezka v oblacích nebo klášter na Hoře Matky Boží. Další tipy na výlety po okolí najdete tady nebo tady.
Podívejte se, jak je u nás krásně. Seriál Česko – země příběhů vám ve třinácti dílech ukáže zajímavosti z celé České republiky.
Už plánujete, kam se vydáte na výlet?
Nechte se inspirovat.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Spinner