Písek

Užijte si Písek jako my

Písek

Na řece Otavě se kdysi rýžovalo zlato a podle zlatonosného písku se jmenuje i naše jihočeské město. A pracujeme tu s ním dodnes – na náplavce u nejstaršího českého mostu z něj každoročně budujeme obří sochy. Rozhodně nejveseleji je u nás během folklorního festivalu, kdy se k nám sjíždí soubory z celého světa.
Písek
Třeboň - letecky © Libor Sváček
Písek
Třeboňsko - výlov rybníka © Libor Sváček
Zatímco v Písku kdysi rýžovali písek, u nás v Třeboni se tříbila neboli zušlechťovala podmáčená půda. A spolu se zakládáním rybníků na místě původních močálů se celá oblast začala proměňovat na ráj aktivního odpočinku. A tak se tu teď můžeme přes den toulat po městě a jeho okolí nebo relaxovat v lázních po skvělé rybí večeři.
Písek
Slatinná kůra © David Marvan
V Písku po rýžování využili písek na stavbu města, v Třeboni zase postavili na bahně z mokřadů báječné lázně. Slatina z místních nalezišť ve formě zábalů a koupelí působí blahodárně na pohybový aparát, protože snižuje bolesti, svalovou únavu a prokrvuje tkáně. Kombinace lázeňských procedur s procházkami zámeckým parkem je náš osvědčený způsob, jak vyhnat z těla revma a podobné neduhy.
Písek
Třeboň - Masarykovo náměstí © Ladislav Renner
Písek
Renesanční zámek v Třeboni © Ladislav Renner
Třeboň stojí za návštěvu po celý rok, nejvíce živo tu však máme v letních měsících. Výletníci, cyklisté a lázeňští hosté korzují po Masarykově náměstí a žasnou nad krásou barokních a renesančních štítů měšťanských domů. Poté usedají na zahrádky restaurací a spolu s námi si pochutnávají na kulajděbílé polévce s koprem, cmunděbramboráku, kapřích specialitách a pivu z místního pivovaru. Kdo se bojí kostí, raději proplouvá expozicemi renesančního zámku.
Písek
Rybník Svět © Shutterstock
Písek
Rybník Svět © Shutterstock
Písek
Schwarzenberská hrobka © Martin Toman
Vzdálenosti v Třeboni vnímáme po svém. Třeba oproti běžně udávaným 40 075 km měří naše cesta kolem Světa jen 12 km. Vede kolem stejnojmenného rybníka a hravě ji zvládneme pěšky nebo na kole za jedno odpoledne. Na jejím konci si připomínáme své šlechtické kořeny u novogotické Schwarzenberské hrobky – nějaký ten levoboček s modrou krví se přece v rodokmenu vždycky najde.
Písek
Třeboňské rybníky - letecky © Libor Sváček
Písek
Cyklostezka Třeboňsko © UPVISION
Celé jižní Čechy jsou pro cyklisty všech generací jako stvořené a Třeboňsko obzvlášť. Máte rádi pohodové rovinky, častá zastavení spojená se sbíráním borůvek a hub v lesích a házením žabek na hladiny řek a rybníků? Nasedněte na kolo v Třeboni a kochejte se krajinou a malebnými jihočeskými městečky. Kde nás potkáte? U stánků s pikadorempárkem v rohlíku nebo točenou zmrzlinou. Nejradši se ale schováváme s rybářským prutem v rákosí.
Písek
Lipno © UPVISION
Písek
Jachty na Lipně © Libor Sváček
Písek
Marina na Lipně © Libor Sváček
Vodní nádrž Lipno je největší vodní plochou v naší zemi a říkáme jí taky jihočeské moře. Nejlepší způsob, jak poznat tenhle překrásný kout Šumavy, je kolo, ale jde to i na in-line bruslích. Okolo Lipna vede stokilometrová cyklostezka, kterou si podle nálady zkracujeme pomocí přívozů. Ti divočejší z nás pak řežou zatáčky v bikeparku s lanovkou na kopci Kramolín. A koho to na kole moc neba, určitě nepohrdne stezkou korunami stromů s nádhernými výhledy do okolí.
Písek
Jindřichův Hradec © Ladislav Renner
Písek
Červená Lhota © Ladislav Renner
Písek
Červená Lhota © Libor Sváček
Písek
Červená Lhota © Libor Sváček
Písek
Hluboká © Libor Sváček
Písek
Hluboká © Libor Sváček
Z Jindřichova Hradce, jehož dominantou je renesanční zámek, se nejraději vozíme vláčkem po místní úzkorozchodné trati a pak se na kole vracíme zpět. Nebo se odsud vydáváme na zámek Červená Lhota, kde si půjčíme pramici a máme se pohádkově. Z Českých Budějovic to zase máme kousek na zámek Hluboká. Výlet hravě zvládnou i děti, a kdyby náhodou bolely nožičky, zpátky se dá dojet i lodí.
Písek
Český Krumlov © Ladislav Renner
Písek
Český Krumlov © Libor Sváček
Písek
Český Krumlov © Libor Sváček
Písek
Český Krumlov © Libor Sváček
Písek
Holašovice © Libor Sváček
Písek
Holašovice © František Renza
Samozřejmě vám nemůžeme zatajit ani překrásný Český Krumlov, kam můžeme připlout z VyšákuVyššího Brodu nebo Rožmberka na kánoi. Milovníci selského baroka a folkloru si neodpustí návštěvu vesničky Holašovice zařazené na seznam UNESCO a méně romantické povahy zase neodolají prohlídce jaderné elektrárny Temelín. Další tipy na výlety si můžete přečíst třeba tady.
Podívejte se, jak je u nás krásně. Seriál Česko – země příběhů vám ve třinácti dílech ukáže zajímavosti z celé České republiky.
Už plánujete, kam se vydáte na výlet?
Nechte se inspirovat.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Spinner