Užijte si Prahu jako my

Praha

Dřív chodili Pražáci korzovat na hradPražský hrad, Malou Stranu a Staré Město (o hlavních turistických místech se dočtete tady). Ale pak nám ty překrásné památky nějak přestaly stačit. Navíc se po sametové revoluci změnily časy a my jsme zjistili, že společenský život si opět můžeme vytvářet sami – třeba přímo v ulici, kde bydlíme.

Praha
Art District - DOX © UPVISION
Praha
Art District - Holešovice © Shutterstock
Praha
Art District - Výstaviště Holešovice © Shutterstock
Kulturní a bohémský středobod Prahy se nám v posledních letech podařilo vychýlit o něco dál po proudu Vltavy do čtvrti, které se teď říká Art District 7, přitom je to prostě Letná a Holešovice. Tady není prostor pro nudu, ale pro umělce, gastronautymilovníky jídla a objevitele nových chutí nebo pejskaře, zkrátka trendsetteryti, kdo udávají trendy všeho druhu. Najdete tu skvělé galerie, muzea, divadla, kavárny, restaurace, kluby, kreativní studia a alternativní kulturní prostory.
Praha
Letná - letecký pohled © UPVISION
Praha
Metronom Letná © Shutterstock
Praha
Výhledy z Letné © Shutterstock
Praha
Park Letná - pivní zahrádky © Petr Pavlica
Praha
Letná © Shutterstock
Když je venku hezky, jsme pečení vaření v Letenských sadech u Stalinau metronomu nebo na Zahrádkáchu Letenského zámečku. Dá se tu třeba jezdit na skejtu, bruslích nebo na kole, válet se na dece s piknikovým košem nebo obdivovat pražská panoramata. V létě to tu žije dlouho do noci i díky všudypřítomným stánkům s občerstvením a kulturnímu programu přímo pod metronomem.
Praha
Bio Oko © Bio Oko
Tohle kino je naše srdeční záležitost. Asi i proto, že leží přímo v srdci ArtDistrictu 7. Sem chodíme na drink, filmy tu sledujeme z plážových lehátek, servírují nám tady originální pop-up akce. Mimochodem, každý film tady přímo z kabiny osobně uvede promítač. Koukněte na program, na své si tu přijdou famácistudenti FAMU, maminky s dětmi i singlesnezadaní na lovu, klidně i vyššího věku.
Praha
Pražská tržnice © Shutterstock
Praha
Pražská tržnice © Shutterstock
Praha
Pražská tržnice © Shutterstock
Praha
Pražská tržnice © Shutterstock
Časy, kdy tu randili jen senioři, už dávno skončily, teď tu randíme všichni. A jelikož u nás láska prochází žaludkem, chodíme si sem třeba pro zeleninu, rohlíky nebo na fóčkopho-bo – tradiční vietnamská polévka. V létě sem jde připlout přívozem HolKaHolešovice–Karlín z protějšího břehu – zkuste to taky, selfíčka jsou povolena. Ale čím by bylo rande bez kultury? Tak o to se tady starají v Jatkách 78, místě zaslíbeném novému cirkusu.
Praha
Vnitroblock © Shutterstock

Když už jsme dole v Holešovicích, vždycky se zastavíme v rozsáhlém alternativním prostoru Vnitroblock. Sem chodíme okukovat nejnovější hipsterské výstřelky, rozplývat se nad fair-trade kafem a bio-raw-vegan dortíky. Kámoši našich kámošů tu v místních divadlech, galeriích, tanečních studiích nebo pidikiněopravdu malé kino kreativitou opravdu nešetří a my se taky snažíme vymyslet něco podobně cool.

Praha
Veletržní Palác © UPVISION
Praha
Veletržní palác - Národní galerie © Shutterstock
Praha
Veletržní palác - Národní galerie © Shutterstock
Praha
Veletržní palác - Národní galerie © Shutterstock

Někdy se stane, že nám při debatách o umčujakoby umění někdo začne ve znalostech konkurovat. Pak nezbývá než navštívit Národní galerii ve VeletržákuVeletržní palác. Vždycky nám vyrazí dech krása a čistota obrovského funkcionalistického prostoru. Odcházíme odtud opět absolutně spokojení sami se sebou, protože jsme si právě potykali s Picassem, Renoirem, Braquem či Van Goghem, ale i současnými umělci světové úrovně.
 

Praha
DOX © Shutterstock
Praha
DOX © CzechTourism
Praha
DOX bar v Centru současného umění © Shutterstock
Praha
Kavárna - DOX © Shutterstock
Praha
Gulliver - DOX © Shutterstock

Čtvereček, kolečko a křížek, to je DOX. Prý to má ale i jiný význam. Každopádně je to další jedinečné centrum moderního umění v této industriální přístavní čtvrti, které stojí za to navštívit. Trochu bludiště, ale zabloudit sem se vyplatí už kvůli rozmanitosti expozic. Nedávno nám tady na střeše přistál Gulliverdřevěná vzducholoď, jehož elegancí se tu necháváme unášet dodnes.
 

Praha
Vinohrady Náměstí Míru © Shutterstock
Praha
Náměstí Míru © Shutterstock
Praha
Riegrovy sady © CzechTourism
Praha
Náměstí Jiřího z Poděbrad © Shutterstock

Art District 7 není jediným pražským místem s pozitivními vibracemi. My si to totiž umíme udělat hezké vlastně všude, ať už malými krámky a bistry, sousedskými slavnostmi, trhy nebo pouličními koncerty. Mezi naše další oblíbené lokality patří i čtvrť Vinohrady se sousedícími Vršovicemi a nádherným parkem GrébovkaHavlíčkovy sady. RiegráčeRiegrovy sady na pomezí Vinohrad a Žižkova jsou pravobřehou obdobou Letenských sadů – s občerstvením, koncerty, letním kinem a navíc luxusním výhledem na Pražský hrad.

Podívejte se, jak je u nás krásně. Seriál Česko – země příběhů vám ve třinácti dílech ukáže zajímavosti z celé České republiky.
Už plánujete, kam se vydáte na výlet?
Nechte se inspirovat.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Spinner