Třebíč

Užijte si Třebíč jako my

Třebíč

Obyvatelé našeho okouzlujícího města v podhůří Vysočiny byli od nepaměti pověstní svou vstřícností. Náboženská tolerance, díky které se tu dodnes zachovaly významné židovské a křesťanské památky, byla také jedním z důvodů k jejich zápisu na seznam UNESCO. Přijeďte si ověřit, že si tuto poctu stále zasloužíme.
Třebíč
Židovský hřbitov © Shutterstock
Třebíč
Židovský hřbitov Třebíč © Shutterstock
Třebíč
Židovský hřbitov Třebíč © Třebíč
Třebíč
Synagoga v Třebíči © Libor Sváček
Třebíč byla kdysi důležitým střediskem židovské kultury na Moravě, o čemž svědčí hustá zástavba s více než 120 domy, dvěma synagogamižidovskými modlitebnami, rabináteminstitucí zodpovídající za náboženský život obce, nemocnicí nebo jedním z největších židovských hřbitovů ve střední Evropě. Poté, co židovská čtvrť přežila nacistickou okupaci, jsme si ji ale málem sami zbourali během komunismu. Ještě že oběma totalitním režimům vždy na poslední chvíli došel dech.
Třebíč
Bazilika sv. Prokopa při benediktinském klášteře © Jaroslav Mareš
Třebíč
Bazilika sv. Prokopa při benediktinském klášteře © Libor Sváček
Třebíč
Bazilika sv. Prokopa při benediktinském klášteře © Libor Sváček
Třebíč
Bazilika sv. Prokopa při benediktinském klášteře © Libor Sváček
Z židovské čtvrti vede naučná stezka až k románsko-gotické křesťanské bazilicekostelu s více loděmi sv. Prokopa při benediktinském klášteře, za níž kvete a voní bylinková zahrádka a otevírá se krásný výhled na město protnuté řekou Jihlavou. Po celém okruhu se rádi procházíme i proto, že se v místních podnicích potkáváme se svými známými baristy nebo prodejci košer vínpřipravených v souladu se židovskými náboženskými předpisy a ochutnáváme židovské speciality, třeba Hamannovy ušivyhlášené cukroví z místní pekárny.
Třebíč
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého Zelená hora, Žďár nad Sázavou © Libor Sváček
Třebíč
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého Zelená hora, Žďár nad Sázavou © Libor Sváček
Třebíč
Žďár nad Sázavou - klášterní bazilika © CzechTourism
Třebíč
Žďár nad Sázavou - pohled na klášter a zámek od Zelené hory © Ladislav Renner
Věřící i nevěřící z celého světa sem jezdí obdivovat majestátní obvodové zdi ve tvaru hvězdy, do jejichž středu je jako šperk vsazen poutní kostel sv. Jana Nepomuckého. Tento barokně-gotický unikát od Jana Blažeje Santiniho-Aichela zdobí seznam UNESCO a je i naším častým cílem, který po procházce nejraději pozorujeme z terasy zámecké kavárny nebo z břehu rybníka. Novodobí poutníci zde pozvedají své hole a mění je v selfie tyče.
Třebíč
U Stašova - Vysočina © Jaroslav Horák
Tím nejkrásnějším na tomto kraji je ale příroda. Zvlněná krajina prolínajících se kopců, lesů a luk posetá klenoty sakrální i světské architektury inspirovala mnoho našich slavných básníků, spisovatelů a umělců k jejich vrcholným dílům. A nás koruna Vysočiny inspiruje k tomu, abychom vystavili na odiv své barokní tvary v upnutých cyklistických dresech. S nízkým převodem je to tady naprostá poezie.
Třebíč
CHKO Žďárské vrchy Samotín u Sněžného © Jaroslav Horák
Třebíč
CHKO Žďárské vrchy Samotín u Sněžného © Jaroslav Horák
Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy protkaná značenými trasami je takovým naším cyklistickým eldorádem. Profíci i amatéři se setkávají v Cyklo Aréně Vysočina, kde si užívají singltrekyterénní cyklistické stezky různých obtížností. Kdo tolik adrenalinu nesnese, může se projet třeba po pohodové cyklostezce ze Žďáru do Přibyslavi, která vede po zrušené železniční trati.
 
Více tipů na výlety v okolí Třebíče můžete najít zde.
Podívejte se, jak je u nás krásně. Seriál Česko – země příběhů vám ve třinácti dílech ukáže zajímavosti z celé České republiky.
Už plánujete, kam se vydáte na výlet?
Nechte se inspirovat.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Spinner