Zlín

Užijte si Zlín jako my


 

Zlín

Říká se, že lidé z okolí Zlína mají podnikatelského ducha. A není se čemu divit, když jsou jeho novodobé dějiny a prosperita úzce spjaty s příběhem firmy Baťa, která dodnes obouvá celý svět. Přijeďte se k nám přesvědčit, jak může vypadat město, když se vybuduje velkoryse a s vytříbeným vkusem.
Zlín
Baťovy kolonie - Zlín © UPVISION
Zlín
Baťův institut - Zlín © Havas
Když u nás v roce 1894 Tomáš Baťa zakládal obuvnickou firmu, nikdo ještě netušil, do jakých výšin vyroste sláva dosud bezvýznamného města. Své podnikání Baťa skvěle organizoval, vydělával velké peníze, a jelikož uměl přemýšlet v souvislostech, dokázal získat ty nejlepší archiktekty, kteří se podíleli na budování moderní funkcionalistické aglomerace, kterou obdivoval i Le Corbusier.
Zlín
Baťův mrakodrap © UPVISION
Vyprávění baťovského příběhu nechme na jiných a podívejme se, co nám tu firma Baťa zanechala. Jestli chcete vidět funkcionalistický technologický zázrak, důkladně prozkoumejte Zlínský alias Baťův mrakodrapnebo také Jednadvacítka – správní budova č. 21 Baťových závodů ze 30. let minulého století s pojízdnou kanceláří ve výtahu. Z horní terasy uvidíte město jako na dlani: tovární areál, kolonii baťovských rodinných domků, kino a další architektonicky významné výškové budovy. Tohle si říká o procházku.
Zlín
Filmový festival ve Zlíně © Shutterstock
Kromě obuvnictví a architektury u nás vzkvétal i kreativní průmysl. Ve filmových ateliérech se původně natáčely reklamy pro firmu Baťa, ale posléze v nich vznikala průkopnická triková a animovaná díla pod vedením režisérů Karla Zemana a Hermíny Týrlové. Filmu a reklamě se tu věnují dodnes na odborných školách a naše děti se každý rok těší na nejstarší mezinárodní filmový festival pro děti a mládež. Náš tip: Navštivte nás v kulturním centru Filmový uzel a odejděte s vlastním bijákemfilmem.
Zlín
Cyklostezka Bečva © Štěpán Vrzala
Zlín
Cyklostezka Bečva © Petr Slavík
Řeka Bečvaprotože údajně bečí si z hranic krajů nic nedělá. Bezstarostně si meandruje východní Moravou a vytváří nádherné přírodní scenérie. Abyste se z té krásy a z naší pohostinnosti mohli těšit i vy, vybudovali jsme podél Bečvy jednu z nejkrásnějších cyklostezek v naší zemi. Věříme, že si ji užijete dosyta. Je libo valašskou kyselicuvydatnou zelnou polévku nebo frgálkynutý koláč?
Zlín
Pustevny © UPVISION
Zlín
Jurkovičova rozhledna © UPVISION
Zlín
Valašsko © Petr Slavík
Takže ogařichlapci a cérkyděvčata, dofouknout duše, namazat řetěz a jdeme na to! Ještě než se spustíme z valašských kopců podél Bečvy, stojí za to si vyšlápnout na Pustevny. Zdejším chalupám ve stylu lidové secese vtiskl kouzelný charakter architekt Dušan Jurkovič. Po úchvatném sjezdu do Rožnova pod Radhoštěm nás přivítá nejstarší a největší skanzenmuzeum v přírodě svého druhu ve střední Evropě.
Zlín
Lázně Teplice nad Bečvou © CzechTourism
Zlín
Zbrašovské argonitové jeskyně © CzechTourism
Zlín
Zbrašovské argonitové jeskyně © CzechTourism
Když nám po cestě začnou docházet síly, doplníme je u léčivých pramenů v lázních Teplice nad Bečvou. Na toho, kdo objeví vchod do Zbrašovských aragonitových jeskyní a troufne si dovnitř, čeká zážitek jako z jiného světa, například Koblihová síňs krasovými útvary připomínajícími pocukrované koblihy. Další místní chloubou je Hranická propast (nebo také familiérně Macůška), která je nejhlubší na světě. S úžasem musíme uznat, že příroda má nad námi stále navrch. Prohlédněte si další tipy na výlety po východní Moravě.
Podívejte se, jak je u nás krásně. Seriál Česko – země příběhů vám ve třinácti dílech ukáže zajímavosti z celé České republiky.
Už plánujete, kam se vydáte na výlet?
Nechte se inspirovat.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Spinner